• 031-33931155
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خطای 404 درطراحی سایت


تابه حال برایتان پیش آمده است که به سایتی بروید و با خطای 404 مواجه شوید این خطا بدین منظور است که صفحه‌ مورد نظر شما اصلاً وجود خارجی ندارد. این خطا در دنیای اینترنت متداول‌ترین خطا است که کاربران اینترنت با آن روبرو می‌شوند.
هرچه سایت خود را گسترش میی دهیم ارور 404 نیز در آن عادی تر جلوه می کند و اگر برای آن راه حلی در نظر نگیریم. بازدید کنندگان سایت شما بسیار کاهش می یابد. که یک صفحۀ ساده خطا که اصلاً معلوم نیست باید با آن چه کار کرد، قطعاً حس خوبی برای هیچ کس ندارد.
در ادامه می خواهیم با متن یک سخنرانی از رنی گلیسون را که در مورد اهمیت ارور 404 استاینکه چگونه می‌توان با اندکی خلاقیّت، تجربه مواجهه با این صفحه را برای کاربر بهتر کرد ،بحث کنیم.


رنی گلیسون کیست؟

رنی گِلِیسن (Renny Gleeson) یک طراح بازی‌های کامپیوتری است  که به ندرت ، مسیر او به سمت بازاریابی عوض شد و هم اکنون او در  آژانس تبلیغاتی ویدن+کندی (Wieden+Kennedy) مشغول کار است که یکی از مشتری‌های آن، برند کوکاکولاست.باید توجه داشته باشید که این فرد شناخته شده: گلیسون به عنوان یک مربی برای استارتاپ‌ها شناخته می‌شود. یک مربی که تاکید دارد داستان‌ها می‌توانند جهان ما را شکل دهند، تاکید اصلی که همیشه یکی از مهم ترین اصولش بوده است او همواره روی روش های نوین بازاریابی همچون بازاریابی ویروسی و شبکه های اجتماعی بوده است. روش‌هایی که می‌توان از طریق آنها توجه مشتری مدرن را جلب کرد اگر دوست داشتید.
گلسن در سخنرانی تد تاک خود، اول یک تعریف سریع از خطای 404 به ما ارائه می‌دهد و بعد از آن، به ما نشان می‌دهد که چه چیزهایی می‌توان از این ارور معروف یاد گرفت. که در ادامه به مطالعه ی آن خواهید پرداخت.


چه عاملی باعث بروز خطای 404 می گردد؟

خطای 404، یک اخطار  سمت کلاینت می باشدنکته قابل توجه آن این است که  که کاربر عامل ایجاد آن است. این اخطار بیشتر زمانی روی می دهد که کاربری آدرس صفحه را اشتباه وارد می کند یا اینکه آدرس صفحه ای که تایپ می کند، وجود ندارد و قبلا سعی نکرده است که در خصوص انواع اطلاعاتی بدست بیاورید.
عامل دوم، حذف صفحه مورد نظر است و مالک سایت آدرس صفحات قدیم را به صفحات جدید، ریدایرکت نکرده است. وقتی کاربری روی لینکی کلیک می کند که صفحه آن حذف شده، با خطای 404 مواجه می شود. برای این منظور بهتر است که هر صفحه ای که حذف می شود، آدرس آن به یک صفحه مرتبط ریدایرکت شود.


چند راهکار برای آنکه صفحه 404 بهتری خلق کنیم

باید بتوانید زمانی که  نمی توانید خدمات کاربر را به آن ارائه دهید ، موضوع را با لحن و بیان مناسب مطرح کنید و صفحه خطای 404 هم از این قاعده مستثنی نیست. برای بهینه کردن صفحه خطای 404 وب‌سایتتان به 3 نکته زیر توجه کنید:
1-یک توضیح مختصر ارائه کنید: برای کمک به کاربر که متوجه شود دلیل مواجهه شدن با این خطا چیست توضیحی خلاصه شده ایی را مد نظر بگیریم.
2- شوخ طبع و خلاّق باشید: اگر می‌توانید با بکارگیری خلاقیت و طنز، کمی از دلسردی (یا عصبانیت) کاربرتان کم کنید.
3-کاربر را به مسیر درست هدایت کنید: در نهایت، مسیرهای جایگزینی را برای کاربر مشخص کنید. برای مثال می‌توانید صفحات اصلی وب‌سایت را در این صفحه مشخص کنید یا حتی امکان جستجو را در آن قرار دهید.


رفع خطای 404

1- بعضی از دلایل خطای 404 واقعا نامعلوم است، حتی ممکن است که شما تمام راه حل های ممکن برای رفع این خطا را امتحان کرده باشید ولی به پاسخی برای رفع نرسیده باشید . بهتر است که چندبار دکمه Refresh یا F5 را چند بار بزنید تا از اگر در کش سیستم وجود داشته باشد، از بین برود.
2- آدرس صفحه یا URL را بررسی کنید. ممکن است اشتباه وارد کرده باشید.
3- سطح صفحات را در آدرس کم کنید. آدرس طولانی برای صفحات خود انتخاب نکنید
4-کاربران وقتی آدرس دقیقی را نمی دانند، آن را در موتورها، جستجو می کنند. پس سعی کنید حتما آدرس خود با کلمات ساده ای بنویسید که در سریعا در موتورهای جستجو نشان داده شود.
5- از بازدید کنندگان بخواهید کش مرورگر خود را refresh  کنند.
6- کاربران اگر نتوانند به هر دلیلی سایت را پیدا کنند، با مسئولین سایت تماس می گیرند. پس حتما از قبل اطلاع رسانی نمایید..


نتیجه‌گیری درباره ارور 404 

فراموش نکنید که 404 خطای متداولی است، پس بهتر است که آن را به نحوی طراحی بکنیم تا هم خلاقیت ما را نشان بدهد و هم کاربران ما را به مسیر درستی راهنمایی کند. جمله پایانی رنی گلیسون در این تدتاک را فراموش نکنید:
یک مشکل ساده می‌تونه برای من مشخص کنه که شما چه کسی نیستید؛ یا بهم یادآوری کنه چرا شما رو دوست دارم.
گروه نرم افزاری سروش تک کار خود را از سال 1394 در شهرک علمی تحقیقاتی کار خود را بر پایه استارت آپ ها و ایده های نو شروع کرد و اکنون  با تیمی قدرتمند از لحاظ دانش فناوری آماده ارائه کلیه خدمات فناوری اطلاعات از جمله طراحی انواع وب سایت و پرتال های سازمانی، اپلیکیشن ها و ... می باشد.

  

 

Top