• 031-33931155
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تجربه کاربری چیست و تاثیر آن بر محصولات

15 دقیقه وقت داشتم تا به اداره برسم مثل همیشه راهرو بین پارک را نادیده گرفتم و از وسط چمن ها عبور کردم. از خودتان می پرسید ارتباط داستان من با موضوع مقاله چیست؟

همچنین در این مقاله به موضوعات زیر میپردازیم:

آموزش تجربه کاربری
آموزش طراحی تجربه کاربری
طراحی تجربه کاربری چیست
رابط کاربری و تجربه کاربری
طراح رابط و تجربه کاربری
مقاله ux
طراح رابط کاربری
کتاب تجربه کاربری
آموزش ux
آموزش ux design

تجربه کاربری چیست و اهمیت آن بر محصولات


من برای عبور از پارک مسیر زیبا استفاده نکردم چون برایم راحت و آسان نبود. در نتیجه، یک جای طراحی تجربه کاربری ایراد داشت!
حتما طراحان پارک و کسانی که نقشه را تهیه کرده اند پیش خود هزاران مسئله خلق کرده تا یک مسیر پیچ در پیچ زیبا بسازند اما در نهایت، من (کاربر) هدفم زودتر و آسان تر رسیدن به مقصد است. این به این معنا نیست که زیبایی مهم نیست و باید آن را نادیده بگیریم! نه اینطور نیست زیبایی مهم است. اما رابط کاربری یا همان User Interface برایش بسیار مهم است.
خب از داستان ها بگذریم و وارد تعاریف و درک موضوع بشویم و اگر دوست داری بدانید متخصص UX باید چه کارهایی انجام بدهد و چه کارهایی نه با ما در این مقاله همراه باشید.تجربه کاربری یا UX چیست؟


سازمان (ایزو) یا همان استاندارد جهانی تجربه کاربری را به صورت زیر تعریف می کند:
تجربه‎ی کاربری (User Experience) به مخفف UX، در بر گیرنده احساسات،رفتار ها و نگرش های کاربر در استفاده از یک محصول است.
کمی مشکل بود مفهوم آن چیست؟
پس بیاید کمی راحت تر به مفهوم آن پی ببریم:
تجربه کاربری بازخورد رفتار کاربر در حین استفاده از محصول شما است. هر چقدر این باخورد رفتار بهتر باشد در نتیجه شما در تجربه کاربری موفقیت بیشتری کسب کرده اید.
لغت تجربه کاربری اولین بار توسط ( دان نورمن ) در دهه 80 استفاده شد. ولی قرن های قبل آن هم مفهوم تجربه کاربری استفاده می شد. انسان ها همواره در تلاش برای راحتی و بهینه سازی محیط پیرامون خود بوده اند و خواهند بود. از زمان خلقت انسان تجربهکاربری وجود داشته است زیرا گر وجود نداشت تا امروز این همه اختراع برای راحت تر زیستن انسان به وجود نمی آمد.
می توان گفت تجربه کاربری یعنی راه حلی آسان و سریع برای حل نیاز های انسان ها است. در ادامه این اصل، سادگی و ظرافت در طراحی محصول ارائه شده به کاربر، یکی از مهمترین اصول تجربه کاربری است.
البته استفاده آسان فقط ملاک تجربه کاربری نیست. محصولاتی مثل آیفون که تجربه کاربری بالایی دارند علاوه بر آسودگی کاربر، به لذت و کارایی های آن نیز توجه دارند.
امروزه بازار UX در دنیای برنامه نویسی نرم افزار و وبسایت بسیار مهم است و یکی از پر در آمد ترین شغل های دنیا است؛ چون امروزه کاربران وقت خود را در فضای مجازی می گذارنند. البته UX فقط به دنیای نرم افزار و وبسایت ختم نمی شود؛ در دنیای دیجیتال UX را می توان گفت مهم ترین رکن اصل چون اگر به آن توجه نشود کاربر به سرعت جایگزینی برای نرم افزار شما قرار می دهد.
مثال شما وقتی به یک سایت شلوغ و پر تبلیغ برود یا بدلیل سرعت پایین، کند عمل کند به سرعت سایت را می بندید و به سایت دیگری می روید. یک شرکت برای اینکه توجه به این مسئله داشته باشد نیاز به یک متخصص UX دارد.

 

 متحصص UX دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟


هدف متخصص UX تجربه آسان،دلخواه و کار آمد برای کاربر در زمینه های مختلف محصول است.
کار متحصص UX از استارت تولید محصول یعنی مرحله ایده شروع می‌شود. اولین کار متخصص تجربه کاربری تحلیل مشتری و نیاز های آن ها است و اگر محصولی مشابه محصول شما وجود دارد، مشکل مردم و کاربران با آن چیست؟
با تحلیل تجربه خوب و بد کاربران برای تولید محصول ایده هایی را ارائه می دهد. در پایان بهترین ایده را انتخاب می کنند و خط تولید را آغاز می کنند. یک متخصص UX باید مدیریت و بازاریابی حرفه ای بلد باشد تا موفقیت بیشتری کسب کند.یک تجربه کاربری ایده‌آل باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟


پاسخ این سوال با در نظر گرفتن محصول شما فقط می شود جواب داد بدلیل اینکه محصولات با هم فرق دارند مثال محصول فیزیکی و مجازی! در سرچ هایی که برای تهیه این مقاله داشتیم، به یک مدل از پیتر مارویل برخورد کردیم که ما حدس میزنیم عناصر 6 گانه آن می تواند در طراحی تجربه کاربری ایده آن نقش زیادی دارد.

 

 


ویژگی اول سودمند باشد


محصول باید ساده و آسان برای کاربر باشد تا کاربر بتواند نهایت استفاده را از آن داشته باشد و سود ببرد.


ویژگی دوم قابل استفاه بودن


محصول باید نیاز های کاربر را رفع کند اگر نتواند به نیاز های کاربر پاسخ خوبی بدهد در نتیجه انگیزه استفاده از محصول شما در وجود کاربر ایجاد نمی شود و باعث ترک محصول شما می شود.


ویژگی سوم برای کاربر زیبا باشد


در عین داشتن سادگی و سهولت برای کاربر باید زیبایی هم داشته باشد تا ایجاد انگیزه بکند.


ویژگی چهارم قابل جستجو باشد


در این بخش باید توجه کرد اگر کاربر مشکلی دارد بتواند در محصول شما با سرعت راه حل آن را پیدا کند.


ویژگی پنجم دسترسی پذیر باشد


درسترسی پذیر بودن یک محصول این است هر کسی با هر توانایی بتواند از آن استفاده کند از یک دکتر گرفته تا یک فرد بی سواد یا فرد سالم تا فرد دارای مشکل جسمی.


ویژگی ششم قابل اعتماد باشد


رندال تری می‌گوید: (اگر یکبار مرا گول بزنی، شرم بر تو. اگر برای بار دوم مرا گول بزنی، شرم بر من)
این جمله دقیقا این ویژگی را توضیح می دهد اگر یک کاربر از محصول شما تجربه بدی داشته باشد برای بار دوم اجازه شتباه به شما نمی دهد به دلیل اینکه بسیاری محصول برای جایگزین کردن شما وجود دارد.


طراحی تجربه کاربری را از کجا باید شروع کنیم؟


تجربه کاربری برای هر محصول منحصر به فرد خود است ولی چهار مورد زیر می تواند همه آنها را در بر بگیرد


1. پژوهش

متیو ویکمن (Matthew Wakeman)می گوید اگر من برای حل یک مسئله فقط 1 ساعت وقت داشته باشم دو سوم وقتم را برای درک و فهمیدن مسئله می گذارم.
با توجه به جمله بالا باید در این مرحله بفهمیم کاربر با کدام ویژگی محصول تجربه بهتری می گیرد یا کجا را باید تغییر بدهیم. پس دو موضوع بسیار مهم است: تحقیق و پژوهش در مورد کاربران کلید موفقیت در این عرصه است. باید نیاز سنجی کنید کاربر شما چند سال دارد، سلایقش چیست و ....
توجه به اهداف محصول: توجه به اینکه کاربر قرار است از محصول ما چه استفاده ای بکند و تجربه آن چه خواهد بود.


2. تحلیل اطلاعات


در این مرحله به تحلیل اطلاعاتی که در مرحله قبل بدست آورده ایم می پردازیم. با این کار با چالش های روبه رو محصول خود روبه رو می شویم و برای آن ها چاره ای می اندیشیم.


3- طراحی کانسپت (مفهوم اولیه)


این مرحله شبیه نقشه یک ساختمان است که تمام کاری که باید انجام شود، در آن مشخص است و منتظر اسکلت بندی و نمای ظاهری (UI) است.


4. طراحی نهایی

 

 

در این مرحله باید شروع به تولید کنیم برای مثال اگر محصول ما یک سایت است آن را به متخصصان گرافیست می سپاریم تا طراحی با تجربه کاربری مد نظر ما را شروع کنند.


در این مقاله ما با تجربه کاربری یا UX آشنا شدیم و اهمیت آن را در طراحی محصول به خوبی فهمیدیم امیدواریم توانسته باشیم به شما کمک کنیم.

گروه نرم افزاری سروش تک کار خود را از سال 1394 در شهرک علمی تحقیقاتی کار خود را بر پایه استارت آپ ها و ایده های نو شروع کرد و اکنون  با تیمی قدرتمند از لحاظ دانش فناوری آماده ارائه کلیه خدمات فناوری اطلاعات از جمله طراحی انواع وب سایت و پرتال های سازمانی، اپلیکیشن ها و ... می باشد.

  

 

Top