• 031-33931155
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مزیت رقابتی چیست؟ روش های ایجاد آن

 

تا بحال اسم MySpace به گوشتان خورده است؟ این اسم یک شبکه اجتماعی است که برای خود عظمتی داشت. در زمان خود کاربران یکی از بهترین شبکه های اجتماعی آن را می شناختند.
اسم فیسبوک را شنیده اید. این شکبه اجتماعی از دانشگاه ها شروع کرد و خیلی زود جای MySpace را گرفت و در سال 2010 با 200 میلیون کاربر فعال MySpace را از تاریخ حذف کرد. چرا فیسبوک توانست از رقیب خود پیشی بگیرد و موفق بشود؟
در این مطلب قصد این را داریم که به شما بگوئیم مزیت رقابتی چیست و مزیت رقابتی پایدار و نا پایدار چیست و چطور از آن استفاده کنیم تا بتوانیم در کسب و کار خود موفق بشویم.در اول با مفاهیم آشنا بشویم


o شباهت‌ها (Point of Parity): معنی لغت Parity به مفهوم و معنای برابری است. Point of parity یا مخففش POP در مزیت رقابتی به معنای تشابه های میان محصول شما با دیگر محصولات است.
o تفاوت‌ها (Point of Difference): طبیعتاً POD یا Point Of Difference می شود تفاوت های محصول شما با دیگر محصولات که قرار است در این مقاله در مورد آن بحث کنیم. POD باعث می شود محصول شما از دیگر محصولات متمایز بشود.
o نقطۀ منحصر به فرد فروش (Unique Selling Point): ویژگی اصلی و بزرگ تر محصول شما است که شما آن بر تاکید زیادی دارید، اصطلاحاً USP نامیده می‌شود.


برای بهتر فهمیدن این مفاهیم به مثال زیر توجه کنید.


در نظر بگیرید یک تولید کننده شامپو هستید و وجه شباهت( POP) شما با دیگر محصولات، گیاهی بودن است. ولی تفاوت (POD) شما با دیگر محصولات بسته بندی زیبا تر است و درون شامپو تولیدی شما یک نوع ماده است که باعث جلوگیری ریزش مو می شود و این جلوگیری ریزش مو را، نقطه منحصر به فرد فروش می گوییم.


 


مزیت رقابتی (Competitive Advantage) چیست؟


مزیت رقابتی یعنی محصول شما از دیگر محصولات ویژگی های بهتر یا بیشتری داشته باشد به این معنا است که شما کار های بهتری برای محصول خود انجام داده اید. حال این ویژگی ها می تواند قیمت ارسال تر، بسته بندی بهتر و ... باشد.


مزیت های رقابتی می تواند در بخش های زیر محصول وجود داشته باشد:


o کیفیت محصول شما
o قیمت‌گذاری محصول شما
o خدمات پس از فروش
o نحوه فروش و توزیع
o نوآوری و خلاقیت
o از فناوری های جدید استفاده کرده
o و ...

مزیت رقابتی پایدار


مزیت رقابتی پایدار، ریژگی های یک محصول است که شرکت های رقبا نمی توانند به راحتی آن را کپی کنند. برای مثال سیستم عامل شرکت اپل یک مزیت رقابتی پایدار است.
اگر مشتری وفادار می خواهید باید مزیت های رقابتی پایدار داشته باشید. برای مثال شرکت اسنپ بدلیل اینکه ارزان، سریع، امن و در محل نزدیک شما در دسترس است، شما از آن استفاده می کنید. تا وقتی کسی نیاید و خدمات بهتری از اسنپ ارائه دهد اسنپ مشتری وفادار خود را دارد. نکته مهم این است بدلیل تغیرات بازار، سبک زندگی جدید، تغییر سلایق و... مزیت های رقابتی کم رنگ می شوند و حتی بعضی موارد دیگر اصلا مزیت رقابتی محسوب نمی شوند.
شرکت کداک (KODAK) اولین تولید کننده و ارائه دهنده دوربین عکاسی بود. چندین سال با همین سبک به پیش رفت ولی بدلیل تغییر تکنولوژی و تغییر نیاز های مشتریان، دیگر نتوانست در اوج باشد و دیگر مزیت های دوربین های آن، مزیت به حساب نمی آمدند.


اهمیت مزیت رقابتی چیست؟


برای اینکه بتوانید در بازار بمانید، باید شما هم مزیت های رقابتی به مشتریان ارائه بدهید.
برای شروع محصول جدید باید تمام ویژگی هایی که محصولات مشابه دارند را محصول شما داشته باشد. حال دارای دو محصول مشابه در بازار هستیم و معمولا افراد ب خرید محصول قبلی راغب تر هستند زیرا از آن استفاده کرده اند و راضی بوده اند. حال شما باید ویژگی هایی ارائه بدهید که محصولات مشابه دارا نیستند و مشتری را ترغیب به خرید محصول شما بکند.


 


روش ایجاد مزیت رقابتی چیست؟


شاید بگوئید دیگر در این بازار نمی شود متفاوت و خاص بود و خدمات متمایز از دیگر شرکت ها ارائه داد. ولی هنوز می توانید خاص و متفاوت باشید و در این بازار جهانی کار کنید. برای اینکار باید به موارد زیر توجه داشته باشید:


رقبا


محصولات مشابه خود را زیر نظر بگیرید , آن ها چه مزیت های خوبی دارند و چه نقاط قوت و ضعفی دارد. چه کارهایی را خوب انجام می دهند و چه کارهایی را به خوبی انجام نمی دهند. شما کدام نقاط ضعف آن محصول را می توانید به درستی انجام بدهید.


مشتری


شما نباید مزیت های رقابتی خود را بر اساس نقاط ضعف رقیب هایتان انتخاب کنیدو شما باید به نیاز های مشتری دقت کنید و از خودتان سوال بکنید چرا باید محصول من را بخرند؟ جواب این سوال برای ایجاد مزیت های رقابتی و ارزش مزیت رقابتی به شما کمک می کند.
پس باید رده سنی مشتریان خود را بیابید و در تلاش باشید تجربه بهتری را برای آنها رقم بزنید.


دانش و توان


در بعضی مواقع برای ایجاد یک مزیت رقابتی لازم به داشتن علم و دانش زیادی هستیم؛ تازه اگر بخواهید کاری را انجام بدهید که تازه است و می خواهید غیرقابل کپی باشد. هیچ شرکت یا برندی نتوانسته با اپل رقابت بکند چون این شرکت در تکنولوژی چندسالی جلوتر از بقیه حرکت می کند.
دانش و توان در مزیت رقابتی بسیار بسیار مهم است چون اگر دانش نداشته باشید نمی توانید یک مزیت رقابتی ایجاد کنید. مثال اهمیت دانش و توان در مزیت رقابتی: شما یک لب تاب ساخته اید ولی بدلیل دیر آمدن به بازار سهم خیلی کمی از بازار را گرفته اید، برای حل این مشکل شما می خواهید پردازنده ای برای لب تاب استفاده کنید که ده برابر سرعت بیشتری داشته باشد ولی دانش آن را ندارید. پس شما این مزیت رقابتی را نمی توانید اجرا کنید و برایتان یک آرزو خواهد ماند. مورد دیگر که توجه خاصی به آن نمی شود معرفی محصول است. شما باید با یک تیم بازاریابی حرفه ای جلو بروید و محصولاتتان را بهتر از رقیب های خود معرفی کنید. توانمندی تیم بازاریابی شما خودش یک مزیت رقابتی محسوب می شود.


 


اکنون شما راز ایجاد مزیت‌های رقابتی (پایدار) را می‌دانید!


حال دیگر شما می دانید چه چیزی تولید کنید تا از رقبا پیشی گرفته و محصولتان مشتری دوست باشد. داستان فیسبوک و MySpace را یادتان است؟ فیسبوک آمد و امکاناتی را که آن نداشت به برنامه خود اضافه کرد مانند: چت آنلاین، بازی، لینک دادن و ساخت گروه و همین باعث محبوبیت آن شد. در اصل فیسبوک با در نظر گرفتن نیاز کاربر و دانش تیم خود آمد و محبوب شد و هنوز جزو محبوب ترین برنامه های شبکه مجازی است.


سخن آنیتا مارکر مدیریت بازاریابی شرکت لینکر در مورد مزیت رقابتی:


گوش دادن، گوش دادن، گوش دادن!!! ارزش ایجاد کردن برای کسب و کار یک هنر است. من هر روز تحقیقاتی انجام می‌دهم تا اطلاعات و جزییاتی نه تنها راجع به رقبا، بلکه درباره مشتری‌ها، بازار، شرکا و همکارانم به دست بیاورم. شناختن هر کدام از این‌ها می‌توانند به ساختن مزیت رقابتی شرکت ما کمک کند.
ترفند شرکت های بزرگ برای مزیت رقابتی
شما الان همه آنچه باید در مورد مزیت رقابتی می دانید ولی چیزی که در این بخش به شما می گوئیم این است که چطور شرکت های بزرگ برندشان مزیت رقابتی است.


مشتری را با داستان خود مجذوب کنید!!!


این روزها مردم دیگر لوگو را نمی بینند و دنبال داستان و قصه آن شرکت هستند حتی توجه به اینکه داستان پشت این لوگو چیست؟ این روزها باید در تبلیغات خود داستان های تاثیر گذار استفاده کنید که در مردم شور و شوق و حس آرامش و امنیت ایجاد کند.
کوکاکولا یکی از این شرکت ها استو همیشه در داستان های خود عشق، محبت، آرامش، دوستی و محبت را به مخاطب می دهد. توجه به ذهن مشتری در ایجاد مزیت رقابتی یکی از مهمترین مسائل است.
همین چند وقت پیش کوکاکولا در تبلیغی برای ماه رمضان، حس احترام به ادیان را به مخاطب در تبلیغ خود می داد. این باعث شد مردم حس خوبی نسبت به کوکاکولا بگیرند.


داستان محصول خود را تعریف کنید


داستان خود را تعریف کنید و از گفتن آن نگران نباشید بگذارید مردم بدانند چه کاری انجام می دهید و برای آن ها ارزش زیادی قائل هستید همین موضوع خودش مزیت رقابتی است.واقعاً مزیت رقابتی چیست؟


مزیت رقابتی می تواند یک بسته بندی بهتر و زیبا تر از محصول مشابه باشد تا محبوبیت یک برند بزرگ. مزیت رقابتی در شرکت های بزرگ بسیار مهم است و آن ها با همین اصل یعنی مزیت رقابتی به اینجا رسیده اند.


 

 در این مطلب قصد آموزش مزیت رقابتی را به شما داشتیم و اینکه چطور مزیت پایدار ایجاد کنیم یا مزیت ناپایدار چیست 

گروه نرم افزاری سروش تک کار خود را از سال 1394 در شهرک علمی تحقیقاتی کار خود را بر پایه استارت آپ ها و ایده های نو شروع کرد و اکنون  با تیمی قدرتمند از لحاظ دانش فناوری آماده ارائه کلیه خدمات فناوری اطلاعات از جمله طراحی انواع وب سایت و پرتال های سازمانی، اپلیکیشن ها و ... می باشد.

  

 

Top