• 031-33931155
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نکات کلیدی در طراحی سایت

امروزه یکی از ابزارهای مهم برای موفقیت در دنیای تجارت طراحی سایت شما است. در نظر بسیاری از كارشناسان ، طراحى سايت تلفیقی از هنر و مجموعه ای از اصول است که اکثر سایت ها از این اصل پیروی نمی کنند. با توجه به اینکه علاوه بر محتوا نکات دیگری نیز در جذب کاربران و موفقیت شما در طراحی سایت وجود دارد در این مقاله سعی میکنیم نکات کلیدی طراحی سایت را برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

هدف از طراحی سایت

برای اولین گام در طراحی سایت، هدف وب سایت خود را مشخص کنید و هیچ گاه بازدیدکنندگان سایت خود را با یک سایت نامنظم و بی برنامه گمراه نکنید.معمولا هدف اصلی از طراحی سایت جذب کاربران از موتورهای جست جو می باشد و این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که اگر محتوای سایت شما نتواند مشتری شما را مجاب کند که دوباره به سایت شما بازگردد، با گذشت زمان دچار ریزش کاربران سایت و افت تعداد بازدید سایت می شوید. ما طراحی سایت و نکات کلیدی طراحی سایت در دو فاز طبقه بندی میکنیم. فاز اول مرحله طراحی و فاز دوم مرحله پس از طراحی

الف( مرحله طراحی سایت )

در این مرحله نمای ظارهری و کاربر پسندی را طبق اصول زیر ایجاد کنید. 

 • ساده بگیرید

سعی کنید همیشه ساده ترین صورت مسئله را برای سایت خود در نظر بگیرید، هیچ گاه فکر نکنید هرچه سایت شلوغ تر باشد و امکانات بیشتری داشته باشد نشان از بزرگی و حرفه ای بودن سایت شما است، بعضا باید ساده ترین قسمت ها را برای سایتمان در نظر بگیریم در غیر اینصورت بر خلاف تصور و هزینه دچار شکست در طراحی سایتمان خواهیم شد.

 • به نیاز های کاربران توجه کنید

طراحی سایت ما باید برا اساس نیازهای کاربران ما باشد، باید بدانیم کاربران ما در سایت ما به دنبال چه چیزی خواهند بود و همچنین رفتار آنها در وب سایت ما چگونه خواهد بود. نیاز کاربران نسب به سایتمان را باید  در الویت طراحی قرار داد. برای مثلا سایتی فروشگاهی  در جهت پشتیبانی نیاز کاربران خود، خدمات پشتیبانی آنلاین را به وب سایت خود اضافه میکند و یا سایتی برای یک پزشک نیازمند تعیین رزو وقت آنلاین است. پس باید این موضوع را در نظر بگیریم که سایت ما قرار است چه نیازی را از مشتری ما برطرف سازد

 • انتخاب تکنولوژی و پلتفرم مناسب

ادر برخی مواقع به دلیل اشتباه در انتخاب تکنولوژی و پلتفرم ها جهت طراحی سایت از قبیل زبان برنامه نویسی، فریم ورک ها و...، صاحبان سایت مجبور به پرداخت هزینه چند برابر برای ارتقاء سایت خود می شوند پس دقت کنید که در طراحی سایت همیشه بهترین تکنولوژی را انتخاب نمائید.

 • محتویات و ظاهر

قبل از تولید محتوا نیاز مند این هستیم که به سوالات زیر پاسخ دهیم تا بتوانیم محتوایی متناسب با سایتمان را ایجاد کنیم :

1- چه محتوایی انتظارات کاربران ما را برطرف می سازند؟

2- چه محتوایی متناسب با سایتمان است ؟

3- شکل و فرم ارائه محتواها ی ما باید چگونه باشد؟

 • گرافیک و رابط کاربری

یکی از مهمترین قسمت ها در نکات طراحی سایت توجه به رابط کاربری و گرافیک سایت است، اندازه فونت ها، رنگ ها، انیمیشن ها، سالاید ها و ... از جمله مواردی است که کمک شایانی در جهت جذب مخاطب میکند. این باور در میان کارشناسان است که طراحی سایت یک بیزینس نشان دهنده ویترین آن بیزینس است پس باید گویای آن بیزینس نیز باشد. برای مثال اگر شرکتی محصولات کشاورزی می فروشد رنگ سبز نشان دهنده شغل و حرفه آن است و اگر شخصی در زمنیه شیرینی کار میکند رنگ قهوه ای نشان دهنده نوع حرفه آن شخص می باشد.

 


ب ) پس از طراحی 

برخی این باور غلط را دارند که فقط طراحی سایت موارد بالا را شامل می شود. از نظر ما سایتی که طراحی می شود حتما نیازمند تبلیغات است وگرنه این سایت هیچ ارزشی برای صاحب بیزینس نخواهد داشت.

در این مرحله باید به موارد زیر توجه کرد: 

 • سرعت بارگذاری سایت 

کاهش سرعت بارگذاری سایت یکی از عوامل تاثیر گذار در افزایش مخاطب و همچنین بهبود رتبه در گوگل می باشد. سرعت سایت را در ابزارهایی مانند سایت GTMETRIX میتوان کنترل کرد. سرعت لود بستگی به سایز و حجم عکسها، اسکریپتها، فایل های css مربوط به تنظیم ظاهر و ... دارد.

پس از طراحی سایت همیشه باید وب سایت خود را به روز نگه داریم و از تکنیک های سئو در جهت بهبود رنکینگ وب سایت در موتور جستجو گر گوگل استفاده کنیم. که در مقالات بعدی راجع به تکنیک های سئو صحبت خواهیم کرد.

 

در انتها به طور خلاصه موارد زیر را در در طراحی سایت خود رعایت نمائید

 • همیشه سایت خود را به روز کنید 
 • دسترسی های سایت را آسان و ساده در نظر بگیرید 
 • از به کار گیری عکس به جای متن اجتناب کنید
 • عکس های خود را فشرده و برای وب ذخیره کنید
 • در تمامی صفحات لینک بازگشت به صفحه اصلی را داشته باشید
 • فرمت مطالب را به خوبی رعایت کنید، سرفصل ها، پاراگراف ها ، تورفتگی ها و ...
 • بعد از روی کار آمدن سایت از ابزاری مانند گوگل آنالیز، gtmetrix  و .. استفاده کنید

امیدوازیم که این مطلب برای شما مفید بوده باشید. همراه ما باشید با مقالات روز دنیا در جهت حفظ و نگهداری وب سایت.

 

 

گروه نرم افزاری سروش تک کار خود را از سال 1394 در شهرک علمی تحقیقاتی کار خود را بر پایه استارت آپ ها و ایده های نو شروع کرد و اکنون  با تیمی قدرتمند از لحاظ دانش فناوری آماده ارائه کلیه خدمات فناوری اطلاعات از جمله طراحی انواع وب سایت و پرتال های سازمانی، اپلیکیشن ها و ... می باشد.

  

 

Top